CyanogenMod 7.2.0 Release Candidate 1

може би най-накрая стабилна версия за Мтел А100/ Globul Q1/ Huawei U8110

Наскоро във форума на XDA Developers се появи нова версия на полулярната разработка на Android. Така разпространената версия 2.3.7 Gingerbread. Интересното в случая е означението на версията, а именно RC1 (Release Candidate 1). За мен тези две буквички, особено единичката след тях пораждат някаква надежда в мен. Дават ми чувство на сигурност, усещане че тази и последващите версии няма да са бъгави и да крашват когато си поискат, че най-накрая ще имам напълно функционален телефон по мой вкус.

Да ви кажа честно, очакванията ми се оправдаха, поне повечето. В момента използвам Update 25a, който се оказа доста стабилен, бърз и адекватен в по-голяма част от работата си. Пак има моменти на замисляне, но те са в пъти по-малко от предишните версии. Всичко върви някак по-леко и гладко, като в оригинален Ром.



Ъпгрейдите носещи означението RC1 са 24,25,25а и 26. Като последното обновление Update 26 е с дата 17.04. По тази причина можете да предположите че основните ми наблюдения са върху версията 25а. При нея основните разлики се изразяват в по-стабилната работа на телефона. Като казвам това нямам предвид по-доброто държане на менюто по време на разговор, но и при брауз, игри и слушане на музика. Навигацията за сега не съм я тествал, тъй като по мои наблюдения вградения GPS приемник не се справя много добре. Но честно казано така и не съм се заигравал с нея.

От версия 24 нататък се вижда как техниката изпреварва “зад-клавиатурното устройство”, което много ми харесва. Няма ги тези супер дълги замисляния, които в повечеро случаи се отстраняваха с вадене на батерията. Вече не се наблюдават и странните спадове в нивото на батерията след използване на камерата или WiFi/3G мрежа. В общи линии няма нужда от донастройка на работните честоти на порцесора или други системни ресурси. И без да бърникате телефонът се държи стабилно.

Също така версията има и нова визия. Това се дължи на новия Huawei Launcher 2, който е една идея по-шарен и в същото време лишен от промяна по ваш вкус (customization).

Отностно FM радиото – не се надявайте скоро. Ако искате да работи върнете се към оригиналния ром.

В новата версия е заложено подобрение в калибрирането на сензорния екран, нещо което все още е недостатък на телефона. Но не очаквайте чудеса от резистивен сензор. Очаквам именно това да е най-осеаемото подобрение в новата версия, която тепърва ще тествам.

В последните няколко седмици се появиха още два ъпгрейда на рома, а именно update 27 и update 28. Ето какво предлагат и версиите:

Update 27:

  • ъпдейт на кернела до 2.6.32.9 CodeAurora

  • подобрено поведение на батерията

  • ъпдейт до последните CM7.2 RC1 източници.

Update 28

  • ъпдейт на кернела до 2.6.32.9 CodeAurora

  • включена KSM (Kernel SamePage Mapping) поддръжка

  • добавени настройки за светкавицата

  • подобрена 2d производителност

  • включена по подразбиране анимация при завъртане на екрана

  • поправено изтощаването на батерията след затваряне на приложение, ползващи камерата (finally!)

  • ъпдейт до последните CM7.2 RC1 източници.

Преди по-малко от седмица (30.06) излезе поредния ъпдейт на версията, 29-ти пореден. Видими разлики не се забелязват, интерфейса е същият, темите са непроменени. Ето и “невидимите” подобрения:

Update 29

  • ъпдейт на кернела до 2.6.32.9 CodeAurora

  • поправени проблеми с аудиото

  • добавени U8120Parts базирани на Psyke83 rom

  • ъпдейт до последните CM7.2 RC1 източници.

Лично препоръчвам ползването на последната версия, има повече функционалности. Живота на батерията е знчително оптимизиран, нещо което се забелязва още от Update 28. Освен това е и една идея по-бърза от предишните, но все още зависи от броя на инсталирание приложения. Реално трудно ще се подобри поради малкото RAM, която телефонът притежава.

Надявам се разработките да продължат и скоро да видим RC2, а защо не и официална версия.

Интерес представлява и разработката Android 4.0.4, но за нея ще пиша малко по-късно, тъй като още не съм я тествал за по-продължително време.
Тествайте и Вие и пишете коментари с вашите впечатления.

Link: Ръководство за инсталация.

Успех!

 

Петър Русев

Напишете своя коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.